Kochasz chleb? Oto 7 naukowych przesłanek, aby włączyć go do diety

Jeść czy nie jeść? A jeśli jeść, to czy unikać glutenu? I czy chleb na zakwasie jest lepszy od tego na drożdżach? Czy zjadanie pieczywa pszennego z białej mąki szkodzi? A może jest lekkostrawne? W poniższym poście zamierzamy obalić wszystkie mity na temat chleba i zaprosić Was do odkrycia zupełnie nowego wymiaru pieczywa. W Ekosopocie jest w czym wybierać!

Czy wiecie, że chleb stanowił kiedyś główny pokarm rolników i osób, które z przyczyn ekonomicznych nie mogły pozwolić sobie na mięso? Dopiero później – w XIX w. chleb podbił podniebienia klas średnich i wyższych, a ostatecznie – w wieku XX trafił na stoły niemal każdego mieszkańca Europy.

Choć miał swoje wzloty i upadki, a współczesne diety próbowały wyprzeć go z codziennego menu, ogólnoludzka miłość do chrupiącej skórki i miękkiego wnętrza uratowała go od zapomnienia. Bo jak go nie kochać? Świetnie sprawdza się na śniadanie albo lunch, a także do pracy i szkoły w formie kanapek. Dobrze smakuje z bigosem, gołąbkami czy pomidorówką. Możesz go podpiec, stostować, zamrozić lub maczać w herbacie. Syci na wiele godzin i daje energię do pracy. Oczywiście pod pewnymi warunkami…

Dieta? Nie usuwaj chleba z jadłospisu

Zacznijmy od tego, że chleb chlebowi nierówny. Sklepy i piekarnie pełne są pieczywa bazującego na mieszankach mąk oczyszczonych – pozbawionych wartości odżywczych, mikroelementów i błonnika. Nic dziwnego, że zjadamy go za dużo, a potem tyjemy.  Popularny obecnie – biały chleb na drożdżach – przyspiesza fermentację i niekorzystnie wpływa na mikrobiotę jelitową. Efekt? Problemy z perystaltyką, zaparcia, problemy skórne. Nic dziwnego, że wiele osób upatruje źródła tych problemów w niepozornym białku – glutenie. Tymczasem bardzo możliwe, że ów dolegliwości są pokłosiem nie uczulenia na gluten, ale dysbiozy, czyli braku równowagi w wewnętrznym ekosystemie mikrobiotycznym. Nasza rada? Zamień pieczywo na drożdżach na chleb długo dojrzewający i sprawdź, czy coś się zmieni.

Lekkostrawny i delikatny dla żołądka

Pieczywo rzemieślnicze z piekarni Nowy Chleb powstaje na zakwasie żytnim i mące wolnej od glifosatu. Receptura bazująca na metodologii francuskiej zakłada powolne dojrzewanie ciasta, co w dalszej konsekwencji wspomaga przyswajalność wypieku przez żołądek. Ale chleb pszenny to nie jedyny pyszny wypiek od Łukasza Stafieja – spod jego rąk wychodzą również chleby żytnie na zakwasie, chleby z dodatkami (z sezamem, ziarnami, żurawiną), a także doskonały chleb orkiszowy na lekkostrawnej mące ekologicznej. To najlepszy wybór dla wszystkich, którzy kochają smak pszenicy, ale z powodów dolegliwości trawiennych ograniczają jej spożywanie. Chleb orkiszowy (choć też pszenny) nie obciąży żołądka – ma niższą zawartość glutenu niż zwykła odmiana pszenicy, ale wyższą zawartość dobrze przyswajalnego białka – aż o 30-40 proc. więcej niż jej pszeniczny odpowiednik.

Pieczywo jasne i rzemieślnicze w Ekosopocie: Jeśli jesteś koneserem tradycyjnych wypieków na zakwasie proponujemy chleb oliwski z mikropiekarni Nowy Chleb – z dodatkami lub bez; chleb z ziemniakiem i bajgle pszenne z piekarni Majchrowski, bułki i bagietki długo dojrzewające z Pracowni Wypieków.

Pełne ziarna a nauka

Unikanie węglowodanów pomaga schudnąć? Tak, ale tylko wtedy, gdy z diety usuniesz węglowodany proste – czyli te, które znajdują się w zbożach oczyszczonych i żywności przetworzonej. Najnowsze badania pokazują, że pełne ziarna, w tym pieczywo, które bazuje na mąkach z pełnego przemiału nie wywołuje u zdrowych osób wzrostu markera stanów zapalnych CRP (czyli białka C-reaktywnego), wręcz przeciwnie – niektóre zboża działają ochronnie i przeciwzapalnie.

Pełnoziarniste – czyli jakie?

Kiedy myślisz „razowe pieczywo”, co przychodzi Ci na myśl? Mąka z pełnego przemiału, prawda? Tymczasem okazuje się, że mąka mące nierówna, co udowadnia niemiecka badaczka – Brenda Davis w swojej przełomowej książce „Hierarchia zbóż pełnoziarnistych”. Jej zdaniem, skutki zdrowotne zbóż pełnoziarnistych różnią się między sobą w zależności od stopnia przetworzenia. Orkisz, komosa ryżowa i amarantus posiadają najniższy indeks glikemiczny a najwyższą gęstość odżywczą. W dalszej kolejności są płatki owsiane, kasza bulgur a potem mąki. Warto również dodać, że spożywanie pełnych ziaren jest nieodzowną częścią diet, które mają udowodnione działanie neuroprotekcyjne i przedłużające życie (dieta DASH i dieta śródziemnomorska). Spożywanie pieczywa ciemnego syci na wiele godzin, a błonnik zawarty w pełnym zbożu karmi nasze dobre bakterie jelitowe co – jak pokazują badania – pozytywnie wpływa na nastrój i wspomaga układa odpornościowy.

Pełne ziarna w Ekosopocie: Szukasz pysznego „razowca”? Polecamy chleb z piekarni Majchrowski – jest wypiekany według przedwojennej receptury, naturalnie wegański i na zakwasie – to konwencjonalny wypiek w przystępnej cenie. Pieczywo od p. Majchrowskiego znajdziecie w naszym sklepie w poniedziałki i w piątki. W asortymencie posiadamy również chleb żytni pełnoziarnisty z Pracowni Wypieków (od poniedziałku do piątku) oraz chleb żytni z mikropiekarni Nowy Chleb (od wtorku do piątku) oraz coś na duży głód – Ziarniak (90 proc. ziaren plus mieszanka trzech mąk: orkiszowej, pszennej i żytniej) – od wtorku do piątku.

Co z tym bezglutenem?

Każdego roku asortyment produktów bezglutenowych ulega powiększeniu. A wszystko w odpowiedzi na dynamicznie rosnąca grupę świadomych odbiorców – chorujących na celiakię i osoby z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten oraz alergią na pszenicę (pszenica posiada aż 21 różnych alergenów). I podczas gdy ta pierwsza grupa odbiorców jest stosunkowo niewielka (na celiakię choruje ok. 1 proc. populacji), o tyle drugą grupę stanowią setki tysięcy osób, które unikają glutenu z powodów trudnych do wyleczenia dolegliwości trawiennych, problemów skórnych czy nadaktywności układu immunologicznego. Glutenu unikają też osoby chorujące na Hashimoto a także dzieci z alergiami pokarmowymi.

Nietolerancje pokarmowe

Nadwrażliwość na gluten, podobnie jak celiakia często idzie w parze z nietolerancją laktozy, jaj i innych zbóż – w takim wypadku jeszcze bardziej należy zwracać uwagę na składniki oraz ich jakość, jednocześnie bez potrzeby wyrzekania się smaku i wartości odżywczych.

Na szczęście wraz ze wzrostem produktów bezglutenowych, na rynku pojawił się też bogaty asortyment mąk i mieszanek do wypieków chleba, które ułatwiają bezglutenową tranzycję. Pieczywo z piekarni Malwa bazuje na prostym składzie – mące owsianej i jaglanej. Ich chleby świetnie się tostują, można je mrozić i smakują zarówno na słodko jak i w wersji wytrawnej. Chleb gryczany na zakwasie od Atelier Smaku trafi w gusta smakoszy wilgotnej i bogatej w błonnik gryki, Chleb z Natury zaś to cała gama pieczywa bezglutenowego, od delikatnego po cięższe – kilka z nich nie zawiera w ogóle mąk – lecz pełne kasze. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na chleb alergika – wypiek doceniony przez mamy dzieci z nadwrażliwościami pokarmowymi i przez diabetyków.

Czy powinieneś unikać glutenu?

Absolutnie tak, jeśli zdiagnozowano u Ciebie celiakię. W przypadku osób, które podejrzewają u siebie nieceliakalną nadwrażliwość na gluten lub alergię na pszenicę, warto wcześniej skontaktować się z dietetykiem i zweryfikować, czy wspomniane dolegliwości trawienne nie wynikają z obecności w diecie FODMAP, czyli fermentowalnych oligo, di-, monosacharydów oraz polioli. Niezależnie od tego, czy unikasz glutenu z powodów koniecznych czy z własnego wyboru, w odpowiedzi na trend sklep Ekosopot zapewnia dostępność szerokiego asortymentu pieczywa bezglutenowego z najlepszych piekarni.

Pieczywo bezglutenowe w Ekosopocie: Pieczywo bezglutenowe pojawia się w naszym sklepie we wtorki i w piątki, a są to: chleb z piekarni Malwa bazujący na mące owsianej i jaglanej. Chleb gryczany na zakwasie od Atelier Smaku, Chleb z Natury (wyłącznie w piątki) to kilka rodzajów pieczywa bezglutenowego – od jasnego (na mące ryżowej) po pieczywo bez mąk, bazujące na grubych kaszach. Pieczywo bezglutenowe, w tym bułki jaglane dostarcza nam również Pracownia Wypieków. Oczywiście nie zapomnieliśmy o miłośnikach słodyczy i niekonwencjonalnych wypieków! W każdy wtorek i piątek Pracownia Wypieków dostarcza nam bezglutenowe cynamonki i drożdżówki z owocami, a także półksiężyce z soczewicą lub pieczarkami. Zdecydowanie jest w czym wybierać!